Siemens-Rosja grają w „co mi zrobisz jak mnie złapiesz”

Siemens-Rosja grają w „co mi zrobisz jak mnie złapiesz”

10 b. m. niemiecki koncern energetyczny Siemens poinformował, że co najmniej 2 z 4 turbin gazowych, które dostarczył klientowi w Rosji zostały przerzucone na Krym, wbrew warunkom kontraktu i z naruszeniem unijnych sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu. Jednocześnie niemiecka firma podjęła działania prawne, by zapobiec zainstalowaniu przez Rosję jego turbin na Krymie – podał Reuters, powołując się na źródło w tej firmie zaznajomione z sytuacją.

Siemens podkreślił, że rosyjski klient wielokrotnie potwierdzał na piśmie, iż nie jest planowane wykorzystanie tych turbin na Krymie. Siemens zażądał obecnie przetransportowania dostarczonych na Krym turbin na Półwysep Tamański (w Kraju Krasnodarskim), dokąd miały trafić zgodnie z kontraktem, lub unieważnienia całego kontraktu. Przeciwko odpowiedzialnym za dostarczenie turbin na Krym Siemens zapowiedział kroki prawne.

Siemens podkreśla, że turbiny, o które chodzi, zbudował na potrzeby projektu energetycznego na Półwyspie Tamańskim w Rosji (Kraj Krasnodarski). Reuters informował w zeszłym tygodniu, że Rosja dostarczyła je na Krym.

Siemens stoi na stanowisku, że przerzucenie jego turbin na Krym jest złamaniem kontraktu; firma powołała specjalny zespół, mający zbadać sytuację na miejscu. „Poczyniono wszelkie kroki, żeby zapobiec budowie, instalacji i działaniu turbin gazowych Siemensa na Krymie”.
Reuters odnotowuje, że Kreml potwierdził, iż turbiny instalowane na Krymie zostały wyprodukowane w Rosji i z rosyjskich części. Siemens informuje, że turbiny zostały wyprodukowane w zakładach Siemens Gas Turbine Technologies LLC z siedzibą w Petersburgu, które wykorzystują jego technologie. Siemens AG ma w tym joint venture 65 proc. udziałów.

Niemiecki resort gospodarki oświadczył 10 b. m., że dopilnowanie przestrzegania sankcji wobec Rosji jest w tym wypadku sprawą Siemensa.

Rosyjski prezydent Władimir Putin obiecał zapewnić stabilne zaopatrzenie zajętego przez Rosję w 2014 r. Krymu w energię elektryczną. W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.


Podziel się

Skomentuj