TGE na szczeblu światowym

TGE na szczeblu światowym

Towarowa Giełda Energii S.A. i nowojorska Nasdaq ogłosiły, że TGE uruchomiła nowy system transakcyjny X-Stream Trading oferowany przez Nasdaq, z którym TGE współpracuje od 2008 r. Nowe rozwiązania technologiczne umożliwiają obsługę prowadzonych przez TGE rynków na najwyższym poziomie, a także elastyczne rozszerzanie przyszłej działalności o inne instrumenty towarowe i pochodne.
Uruchomiony system X-Stream Trading pozwala TGE na kompleksową obsługę wielu rynków, szerokie spektrum obsługiwanych rodzajów zleceń i aktywów, obsługę animatorów rynku, możliwość realizacji strategii na rynku instrumentów pochodnych, przetwarzanie danych z rynku i zintegrowany kalkulator indeksów oraz kompleksowe zarządzanie ryzykiem i utrzymywanie pozycji w czasie rzeczywistym, a także kontrolę i nadzór nad rynkiem. Rozwiązania firmy Nasdaq należą do najczęściej używanych na świecie i obsługują zlecenia w tempie 100 000 na sekundę, przy średniej zwłoce wynoszącej niespełna 40 mikrosekund.
„Wdrożenie nowoczesnego kompleksowego systemu transakcyjnego we współpracy ze sprawdzonym partnerem to dla TGE i uczestników rynków prowadzonych przez giełdę, istotny etap w rozwoju biznesowym” – powiedział dr Paweł Ostrowski, Prezes Zarządu TGE. „Nowoczesna technologia pozwoli nam sprostać europejskim wyzwaniom regulacyjnym oraz elastycznie zarządzać ofertą, a uczestnikom zapewni większe możliwości zarządzania portfelem sprzedaży i zakupów instrumentów oferowanych na TGE.”
W drugim etapie wprowadzenia zaawansowanej technologii, Nasdaq będzie współpracować z TGE przy wdrożeniu nowego systemu do obsługi aukcji energii na połączeniach międzynarodowych w ramach mechanizmu Market Coupling. Uruchomienie systemu, planowane na przełom czerwca i lipca br. zapewni prowadzenie transgranicznego rynku dnia następnego według standardów Price Coupling of Regions, a TGE rozpocznie działanie jako pełnoprawna giełda koordynator na europejskim rynku Multi Regional Coupling.
„Nasdaq z przyjemnością kontynuuje wieloletnią współpracę z Towarową Giełdą Energii S.A.” powiedział James Martin, Dyrektor Regionalny, EMEA, Pion Technologii Rynkowych, Nasdaq. „Jesteśmy dumni, że udostępniając nowy system notowań, możemy zapewnić naszemu klientowi w pełni zintegrowane rozwiązanie do obsługi i rozliczeń dla polskiego rynku, wspierające jego starania związane z dostosowaniem do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego, a także dalej wspierać rozwój jego działalności w regionie w najbliższych latach.”
Technologie giełdowe Nasdaq, w tym systemy transakcyjne, oceny ryzyka w czasie rzeczywistym, rozliczeniowe, depozytowe (CSD) i nadzoru nad rynkiem, działają w ponad 100 instytucjach – giełdach, urzędach regulacji, izbach rozliczeniowych i centralnych depozytach papierów wartościowych – w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji, Australii, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Nasdaq jest również partnerem technologicznym IRGiT (Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych) należącej do TGE, która prowadzi rozliczenia z wykorzystaniem systemu X-Stream Clearing od 23 czerwca 2016 r.


Podziel się

Skomentuj