Czeska energetyka nie tylko jądrowa

Czeska energetyka nie tylko jądrowa

Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami czeski CEZ z początkiem czerwca powołuje nową dywizję – energetyki jądrowej, wydzielając ją z istniejącej dotychczas dywizji wytwarzania, która zostanie przekształcona w dywizję energii konwencjonalnej. Nowa dywizja energetyki jądrowej będzie odpowiedzialna za bieżące funkcjonowanie elektrowni jądrowych (Temelin i Dukovany, 3976 MWe (moc netto 3766 MWe) łącznie) oraz za przygotowanie nowych projektów jądrowych. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę siłowni Temelin o reaktory Generacji III+.
Nową dywizją pokieruje Bohdan Zronek, obecny dyrektor Elektrowni Temelin. Natomiast dywizją energetyki konwencjonalnej będzie zarządzał obecny szef dywizji wytwarzania Ladislav Štěpánek. W tej drugiej pozostanie elektrownia węglowa Pocerady (840 MWe), na którą ofertę kupna złożyła wcześniej spółka Czech Coal Group. Pocerady to pierwsza w Czechach elektrownia typu CCGT (Combined Cycle Gas Turbine – kombinowany układ gazowo-parowy).
W Polsce powstało już kilka bloków gazowo-parowych. Pierwszy z nich oddany został do użytku w 1999 r. w Elektrociepłowni Gorzów, jednak w warunkach polskich są to bloki niewielkich mocy. W krajach Europy Zachodniej moce znamionowe takich układów są rzędu kilkuset megawatów. Planowany jest stopniowy wzrost udziału układów gazowo-parowych w ogólnym bilansie produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W Płocku trwa budowa nowej elektrociepłowni PKN Orlen o mocy 596 MWe. Blok gazowo-parowy wykona konsorcjum Siemens. Elektrociepłownia rozpocznie pracę na przełomie 2017 i 2018 r. Podobne rozwiązanie wybrano we Włocławku. Ale czeskie będzie „ciut” większe. Można tylko pozazdrościć południowym sąsiadom…
A w Niemczech pojawiły się nawet propozycje zastąpienia do roku 2035 wszystkich elektrowni jądrowych elektrowniami gazowo-parowymi.
Na zdjęciu: wizualizacja CCGT w Poceradach


Podziel się

Skomentuj