Dr inż. Elżbieta Pacyna – Wybitny Polak w Norwegii 2017 w kategorii NAUKA

Dr inż. Elżbieta Pacyna – Wybitny Polak w Norwegii 2017 w kategorii NAUKA

Konkurs „Wybitny Polak” w Norwegii to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. To okazja do zaprezentowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Kapituła Konkursu przyznaje pięć nagród w kategoriach: „Kultura”, „Biznes”, „Osobowość”, „Nauka” i „Młody Polak”, a także dwa wyróżnienia w kategoriach: „Kultura” oraz „Nauka”informuje portal www.nportal.no

Miło nam poinformować, że w tym roku laureatką konkursu w kategorii NAUKA została dr inż. Elżbieta Pacyna, którą wielokrotnie mieliśmy zaszczyt gościć na Konferencji ENERGETYKON. W imieniu redakcji energetykon.pl serdecznie gratulujemy i na ręce Pani doktor składamy symboliczny bukiet tulipanów!

Doktor inżynier Elżbieta Pacyna, pracownik naukowy i główny specjalista od oceny skutków ekonomicznych zmian w środowisku Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) badającego wpływ zanieczyszczeń środowiska oraz zmian klimatycznych na życie ludzi oraz rozwój ekonomiczny. Doktor Pacyna jest współzałożycielem i konsultantem naukowym NILU Polska w Krakowie. Brała udział w 21 naukowych projektach unijnych i 6 projektach ONZ, jak również w projektach polsko-norweskich w ramach EEA Grants. Na jej koncie jest ponad 100 publikacji, w tym w najważniejszych czasopismach naukowych. Jej prace inni naukowcy zacytowali jak dotąd ponad 2000 razy. W 2016 roku doktor Pacyna wydała wspólnie z profesorem Józefem Pacyną książkę na temat wpływu zanieczyszczeń środowiska na zdrowie ludzi.

Rozprawa doktorska doktor inżynier Pacyny z roku 2010 stała się podstawą do negocjacji na temat powołania nowej konwencji ONZ do spraw redukcji i narażenia środowiska na zanieczyszczenia rtęcią w skali globalnej. Konwencję powstałą w ramach ONZ w roku 2013, zwaną „Konwencją Minamata”, uznaje się za jedno z najważniejszych osiągnięć naukowych pani doktor Pacyny.

W ocenie Komisji Ekspertów praca doktor inżynier Elżbiety Pacyny jest szczególnie warta docenienia dzisiaj, w dobie ożywionej dyskusji nad wpływem skażenia środowiska na zdrowie i życie ludzkie. Alarmujące raporty o skali zanieczyszczeń powietrza w Polsce stawiają przed nami pytania o zakres działań, jakie powinniśmy jak najszybciej wdrożyć dla dobra własnego oraz przyszłych pokoleń. Naukowcy tacy, jak doktor inżynier Elżbieta Pacyna, przez dziesięciolecia żmudnej pracy naukowej wypracowali dla nas odpowiedzi na najważniejsze pytania i nadszedł czas, byśmy wysłuchali ich z najwyższą uwagą.

 

 

 


Podziel się

Skomentuj