EJ Fessenheim do zamknięcia

EJ Fessenheim do zamknięcia

6 b.m. Rada Nadzorcza francuskiego koncernu energetycznego EDF podjęła decyzję o zamknięciu elektrowni jądrowej Fessenheim. Ma to związek z ograniczaniem mocy elektrowni jądrowych we Francji.

Zgodnie z decyzją rady, elektrownia Fessenheim ma zostać zamknięta z dniem uruchomienia elektrowni Flamanville 3. Zamknięcie elektrowni jest konieczne, aby nie został przekroczony ustalony we Francji na poziomie 63,2 GW maksymalny poziom mocy źródeł jądrowych.

Fessenheim to najstarsza elektrownia nuklearna nad Sekwaną; w dodatku od lat mocno awaryjna. 2 reaktory produkcji Framatome po 920/880 MWe uruchomiono w 1977 r.
Stowarzyszenie „Stop Fessenheim” zebrało ponad 63 tysiące podpisów pod internetową petycją nawołującą do zamknięcia obiektu. 18 kwietnia rozpoczęto 366-dniowy protest przed siedzibą lokalnej prefektury.
Mimo że elektrownia wdrożyła program poprawy bezpieczeństwa i przeszła pozytywnie kolejną 10-letnią ocenę działania, to jej zamknięcie do 2017 r. obiecywał François Hollande w zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2012 r.


Podziel się

Skomentuj