Konsolidacji energetycznych ciąg dalszy – w Europie i w Polsce

Konsolidacji energetycznych ciąg dalszy – w Europie i w Polsce

„Rzeczpospolita”, powołując się na raport odnośnie fuzji i przejęć przygotowany przez firmę konsultingową A.T. Kearney, zwraca uwagę, że koncerny energetyczne w Europie po okresie ekspansji zagranicznej zaczęły koncentrować się na macierzystych rynkach i wyprzedają aktywa z mniej priorytetowych rynków. Jednocześnie widoczny jest trend poszukiwania nowych perspektywicznych rynków i odejścia o węgla i energii jądrowej. Jarosław Wajer z EY ocenia, że do 2020 r. europejskie spółki w celu oczyszczenia bilansów i wdrożenia nowych strategii będą próbowały sprzedać aktywa warte 30-35 mld euro.

Jeśli chodzi o Polskę, to eksperci spodziewają się, że zapowiadana finalizacja transakcji zakupu przez konsorcjum z udziałem trzech grup energetycznych aktywów EDF nie będzie ostania na naszym rynku. Krystian Kamyk z A.T. Kearney spodziewa się też sprzedaży ZE PAK. Zastrzega on jednak, że jeśli kupującym będzie któraś z kontrolowanych przez Skarb Państwa grup, to dojdzie do tego wcześniej niż w przyszłym roku, bo ten rok spółki poświęcą na konsolidację i porządkowanie nabytych aktywów.
Jednocześnie wzmożonej aktywności można spodziewać się też na rynku aktywów ciepłowniczych, gdzie PGE po wydzieleniu spółki ciepłowniczej, może zabiegać o większe udziały w tym rynku.

Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita” spodziewają się również zmian własnościowych oraz konsolidacji rynku farm wiatrowych w Polsce. Zainteresowanie morskim projektami wiatrowymi PGE i Polenergii wykazują Engie, CEZ, Dong, Innogy czy Vatenfall.

Natomiast w przypadku lądowych farm wiatrowych można spodziewać się przejęć przez fundusze inwestycyjne farm od małych prywatnych właścicieli, którzy zaczynają mieć kłopoty finansowe. Łukasz Dziekoński, członek zarządu funduszu Marguerite, powiedział, że oferty funduszy opiewające na 20-30 proc. rynkowej wyceny farm już pojawiają się na rynku – podaje „Rzeczpospolita”.

Na zdjęciu: EDF Elektrownia Rybnik w tym roku powinna zmienić pierwszą część nazwy; i właściciela…


Podziel się

Skomentuj