D. Trump reaktywuje wydobycie węgla w Appalachach

D. Trump reaktywuje wydobycie węgla w Appalachach

Prezydent USA Donald Trump 16 b. m. podpisał ustawę o zniesieniu ograniczeń wydobycia węgla kamiennego wprowadzonych uprzednio przez prezydenta Baracka Obamę. Spełnił tym samym kolejną obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej. Zapowiedź zniesienia ograniczeń i regulacji ekologicznych wydobycia węgla kamiennego przesądziła o zdecydowanym zwycięstwie Trumpa w podupadłym gospodarczo regionie Appalachów. Zdaniem Trumpa unieważnienie regulacji o ochronie strumieni(Stream Protection’s Rule) pozwoli firmom wydobywczym na zaoszczędzenie ponad 50 mln dolarów rocznie i zachowanie tysięcy miejsc pracy.
Regulacja o ochronie strumieni została wprowadzona w grudniu ub. roku. Zabrania ona wydobycia węgla kamiennego metodą odkrywkową w odległości mniejszej niż 33 m od strumieni, rzek i ujęć wody pitnej; zobowiązuje właścicieli kopalń do przedstawienia analiz wpływu eksploatacji na środowisko naturalne oraz wprowadza rygorystyczne zasady składowania odpadów. Zdaniem krytyków wprowadzenie ograniczeń tego rodzaju przez administrację Baracka Obamy – co udało się po 4 latach ustawodawczych potyczek – nie było konieczne, ponieważ wiele z tych rozporządzeń powiela już istniejące stanowe i lokalne regulacje w tej dziedzinie.
Jak wynika z opracowania przygotowanego na zlecenie reprezentującego interesy firm wydobywczych Krajowego Stowarzyszenia Kopalnictwa (National Mining Association) wprowadzenie tych przepisów w życie pociągnęłoby za sobą likwidację 281 tys. miejsc pracy w górnictwie węgla kamiennego, przede wszystkim w podupadłym ekonomicznie regionie Appalachów, w stanach Wirginia Zachodnia i Kentucky.
Przedstawiciele organizacji ekologicznych z kolei wskazywali na opracowanie niezależnego, ponadpartyjnego Ośrodka Badawczego Kongresu, którego autorzy utrzymywali, że wprowadzenie przepisów w życie przysporzyłoby tyle samo dobrze płatnych miejsc pracy w dziedzinie ochrony środowiska, ile ubyłoby ich w skali regionu w związku z redukcjami w przemyśle wydobywczym.
Jest to już drugie rozporządzenie ekologiczne prezydenta Obamy, które nowy szef państwa unieważnił w tym tygodniu. Wcześniej, 14 b. m. D. Trump ogłosił utratę mocy prawnej ustawy zobowiązującej amerykańskie firmy do zgłoszania wpłat na rzecz obcych rządów tytułem praw do wydobycia węgla kamiennego i innych surowców.
W ceremonii podpisania ustawy o zniesieniu ograniczeń w sferze wydobycia węgla kamiennego wzięli udział przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan oraz przywódca większości republikańskiej w Senacie senator Mitch McConnell. Obaj ustawodawcy z Partii Republikańskiej reprezentują w Kongresie „górniczy” stan Kentucky. Oprócz przywódców Kongresu i deputowanych z największych górniczych stanów, w uroczystości podpisania ustawy o zniesieniu – jak to określił prezydent Trump – „zabijających miejsca pracy” regulacji, wzięli udział przedstawiciele dużych firm energetycznych i związków zawodowych górników.
– Witam, wchodźcie – powiedział Trump do ubranych w kombinezony robocze górników – pokażę wam Owalny Gabinet Białego Domu. Z pewnością – zażartował – często tutaj gościliście.


Podziel się

Skomentuj