1000 elektrobusów w 36 polskich miastach

1000 elektrobusów w 36 polskich miastach

Wkrótce czeka nas wielka przesiadka z autobusów napędzanych sinikami spalinowymi do e-busów. Zmiany ma wspierać rządowy Program Rozwoju Elektromobilności, który właśnie startuje. 20 lutego br. Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Energii wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod auspicjami Związku Miast Polskich podpiszą listy intencyjne z 36. miastami i gminami, które chcą, by po ich ulicach jeździły polskie e-busy. Obecnie autobusy elektryczne z Polski są popularne głównie za granicą – podaje PAP.
Solaris Urbino Electric zdobył prestiżową nagrodę „Bus of the Year 2017″. Nasze miasta nadal zatruwają często przestarzałe diesle, które przyczyniają się do powstania smogu. Może to zmienić wspomniany rządowy program oraz zaangażowanie gmin w jego realizację. Dzięki temu na ulicach polskich miast może sie pojawić nawet 1000 nieemitujących spalin e-busów.
Co ważne, rząd stawia na polską myśl techniczną. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin jest przekonany, że samorządowcy rozumieją potrzebę korzystania z osiągnięć polskiej nauki i równocześnie rozumieją potrzebę dobrze pojętego patriotyzmu gospodarczego.
Dwa problemy: cena tych pojazdów (może rząd pomyślałby o jakichś ulgach podatkowych?) oraz ich „innowacyjność” – skorupa polska, ale silniki, baterie, system sterowania itd. – z importu.


Podziel się

Skomentuj