Górnictwo węgla kamiennego: 3 mld zł niezbędne na „odpowiedni rozmach”

Górnictwo węgla kamiennego: 3 mld zł niezbędne na „odpowiedni rozmach”

Po połączeniu z Katowickim Holdingiem Węglowym Polska Grupa Górnicza w ciągu dwóch lat będzie wymagała inwestycji wartych ponad 3 mld zł – poinformował PAP w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.
W opinii ministra 1 mld zł przewidywanego dla powiększonej PGG dokapitalizowania wystarczy, by zaspokoić potrzeby Grupy w tym zakresie.

Minister uczestniczył 15 b. m. na Śląsku w rozmowach na temat kształtu porozumienia społecznego, którego zawarcie ma poprzedzić planowane na 1 kwietnia połączenie PGG i KHW. Kolejne rozmowy ze stroną społeczną obu firm wstępnie zaplanowano na przyszły tydzień. Minister liczy, że wówczas uda się doprowadzić do porozumienia, by móc rozpocząć dalsze, wymagające około miesiąca procedury związane z łączeniem spółek.

„Tak naprawdę w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia – jeżeli chcemy dotrzymać terminu (połączenia firm – PAP) końca marca – musimy to porozumienie sprecyzować” – powiedział minister, przypominając, że procedury administracyjne związane z połączeniem są czasochłonne. Stąd intencja, aby doprowadzić do porozumienia ze stroną społeczną już w przyszłym tygodniu, a najdalej przed końcem lutego. „Pracujemy nad zapisami porozumienia, które pozwoli na połączenie obu spółek i wypracowanie formuły, która da możliwość funkcjonowania w przyszłości – i to w miarę szybkiej przyszłości – żeby ta nowa spółka, PGG połączone z KHW, mogła dobrze funkcjonować” – powiedział K. Tchórzewski po spotkaniu w holdingu, a przed rozmowami w PGG.

Komentując rozbieżności w rozmowach ze związkowcami Tchórzewski ocenił, że dotyczą one „wszystkiego”, jednak postawa zarządu i strony społecznej KHW wskazuje, że wszystkie strony „podzielają wspólne zatroskanie sytuacją” zadłużonego holdingu i mają wolę doprowadzenia do tego, by polskie górnictwo było rentowne oraz trwale, a nie jedynie przez jakiś czas, działało na zdrowych zasadach. Górnictwo – jak mówił minister – musi być dobrze zorganizowane, by zapewnić paliwo dla krajowej energetyki opartej na węglu, która decyzją rządu będzie rozwijana.

Związkowcom z holdingu zależy przede wszystkim na gwarancji zatrudnienia oraz utrzymaniu wysokości wynagrodzenia pracowników. W przedłożonym związkom w ubiegłym tygodniu projekcie znalazł się m.in. zapis przewidujący zgodę związków na rozwiązanie układu zbiorowego pracy w holdingu i przejście pracowników KHW na zasady obowiązujące w PGG. Pytany, czy ta propozycja nadal jest aktualna, Tchórzewski powiedział, że rozważany jest okres przejściowy w zakresie regulacji pracowniczych.

„Załoga, reprezentujące ją związki zawodowe, są psychicznie związani z pewnymi formułami; ja to rozumiem, że wychodzenie na inne rozwiązania jest bardzo trudne. Tak że myślimy nad jakimś okresem przejściowym” – powiedział szef resortu energii. W kwestionowanym przez związki projekcie porozumienia była również mowa o przeniesieniu części katowickiej kopalni Wieczorek (tzw. Wieczorek 1) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jeszcze przed połączeniem KHW i PGG. „Nie ma takiej potrzeby” – powiedział minister.

Związkowcy z KHW mówili wcześniej, że ich zdaniem w porozumieniu w ogóle nie powinno być mowy o przenoszeniu kopalń do SRK; zgodnie z projektem, ma tam trafić katowicka kopalnia Wieczorek (jej złoże ma być wybrane dzięki infrastrukturze sąsiedniej kopalni) oraz ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek. Wraz z majątkiem do SRK miałoby przejść w sumie ok. 2,2 tys. pracowników zatrudniającego ok. 13 tys. osób KHW, by tam skorzystać z osłon socjalnych.

Odnosząc się do przebiegu rozmów K. Tchórzewski powiedział, że prowadzone negocjacje wpływają na zmiany w pierwotnym projekcie porozumienia, natomiast zespół roboczy ma zająć się weryfikacją niektórych danych, kwestionowanych przez związki zawodowe.

Minister przypomniał, że zadłużony na ok. 2,5 mld zł holding nie byłby w stanie samodzielnie wyjść na prostą. Po integracji z PGG ma nastąpić szacowane na 1 mld zł dokapitalizowanie powiększonej firmy, która do końca przyszłego roku potrzebuje inwestycji za ponad 3 mld zł. „To jest duże wyzwanie” – ocenił minister. Dodał, że inwestycje w latach 2017-2018 są potrzebne, aby spółka mogła działać – jak mówił – „z odpowiednim rozmachem”.

Pytany o podnoszone przez związkowców zarzuty, dotyczące nieprawidłowości w KHW w minionych latach (chodzi o opiewające na duże kwoty faktury za usługi doradcze) K. Tchórzewski przypomniał, że przeprowadzone w spółkach węglowych audyty opisały tego typu działania. „W takich sprawach są w Polsce odpowiednie służby, które się takim sprawami zajmują” – powiedział, wskazując, że ocena, czy doszło do przestępstwa, nie należy do ministra energii. Sprawę bada zespół kontroli Ministerstwa Energii, który ma m.in. rekomendować, czy fakturami powinny zająć się organy zewnętrzne.

Zgodnie z intencją resortu energii, zbycie aktywów (w tym wszystkich kopalń i ruchów) KHW na rzecz PGG ma nastąpić 1 kwietnia. Wcześniej, oprócz porozumienia społecznego, powinny być wynegocjowane z bankami nowe warunki spłaty zasłużenia holdingu – chodzi o wydłużenie okresu spłaty oraz zamianę części zobowiązań na udziały w powiększonej PGG.


Podziel się

Skomentuj