Za 4 lata Polska odczuje niedobór energii elektrycznej

Za 4 lata Polska odczuje niedobór energii elektrycznej

Wydatki na energię są w Polsce, uwzględniając wysokość naszych zarobków, jedne z najwyższych w Europie. I to się szybko nie zmieni. Może być jeszcze drożej, a do tego za kilka lat prądu i tak nam może zabraknąć. Trzeba zmodernizować i wybudować co najmniej kilka dużych elektrowni – czytamy w „Newsweeku” /za Onet.pl/.
– Za energię elektryczną w 2017 r., przy średnim rocznym zużyciu ponad 1700 kWh przez trzyosobową rodzinę w najbardziej popularnej grupie taryfowej G11, rachunek za energię wzrośnie od 1,5 proc. do 4 proc. w zależności od regionu – mówiła miesiąc temu w Radiowej Jedynce Beata Dembska z Urzędu Regulacji Energetyki. Na pierwszy rzut taka podwyżka nie powinna stanowić dużego problemu. Jednak przez nią bardzo wysokie już – jak na standardy europejskie – rachunki za energię Polaków wzrosną o kilkadziesiąt złotych w ciągu roku.
Z danych Eurostatu opublikowanych w połowie ubiegłego roku wynika, że za 100 kWh prądu płacimy w Polsce 14,2 €. To raczej niewiele. Niemcy za 100 kWh muszą np. zapłacić prawie 30 €. Jednak Eurostat policzył też, ile kosztuje nas energia z uwzględnieniem siły nabywczej – czyli mówiąc inaczej, jak się mają jej ceny do naszych dochodów. I tutaj wypadamy bardzo blado. Mamy najdroższy prąd w Europie po Portugalii, Niemczech, Hiszpanii i Rumunii.
Na spadki cen energii w Polsce nie ma co liczyć. Między innymi dlatego, że musimy zmodernizować i wybudować co najmniej kilka dużych elektrowni. Jeżeli tego nie zrobimy, już za kilka lat zacznie nam brakować prądu – będziemy zmuszeni go importować w dużych ilościach. Pod koniec listopada opublikowano raport z prognozami dotyczącymi zużycia energii w Polsce, który powstał na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przy współpracy Fundacji im. Heinricha Boella. Zdaniem niemieckich ekspertów, jeżeli Polska utrzyma obecny kurs w polityce energetycznej, to produkcja energii elektrycznej nie nadąży za popytem. – Wzrost zapotrzebowania na energię wzrośnie w Polsce o połowę do 2040 r. z obecnych ok. 160 TWh rocznie do 240 TWh.
A pierwsze poważne niedobory odczujemy już w 2021 r. – za cztery lata! Raport przewiduje też wzrost cen uprawnień do emisji CO2 z dzisiejszych 6 €/t do 8 €/t w 2020 r. i 75 €/t w 2030 r. To spowoduje, że od 2030 r. węgiel, na którym opiera się polska energetyka, będzie najdroższym źródłem energii. To, że prądu z własnych elektrowni może nam bardzo szybko zabraknąć, sygnalizują również Polskie Sieci Energetyczne – państwowa spółka, która zarządza całą siecią energetyczną w Polsce.
Z raportu opublikowanego w maju ubiegłego roku wynik, że w latach 2021-2035 pojawi się nie tylko niedobór wymaganej nadwyżki mocy, ale również brak możliwości pokrycia zapotrzebowania odbiorców przez elektrownie krajowe. Do 2035 r. zabraknie nam 23-30 GW mocy – obecnie zainstalowana moc wynosi ponad 40 GW. Aby pokryć taki wzrost zużycia prądu, powinniśmy do tego czasu zbudować ponad 20 bloków energetycznych, jak ten, który powstaje w Kozienicach o mocy ponad 1 GW za 6,5 mld zł.
Rząd do tej pory wyraźnie mówi, że chce rozwijać przede wszystkim energetykę opartą na węglu (czego tak na marginesie doskonałym przykładem było uchwalenie nowej ustawy w ubiegłym roku, która praktycznie zablokowała budowę nowych elektrowni wiatrowych w Polsce). A to bardzo kosztowne rozwiązanie. Nie wchodzą w szczegóły w ich wypadku istnieje, po pierwsze, ryzyko, że wzrosną opłaty za emisję CO2 w Unii Europejskiej, co czyni przedsięwzięcie mniej opłacalnym. A po drugiej, coraz trudniej zdobyć jest fundusze na ich budowę. Nie palą się do tego już banki. Można oczywiście zmusić do tego banki kontrolowane przez państwo, ale wtedy zabraknie im pieniędzy na inne projekty.
Unia chce też po 2020 r. utrudnić wsparcie rządowe elektrowniom, które emitują dużo CO2. Mogłyby dostać je wyłącznie elektrownie emitujące mniej niż 550 gramów CO2 na KWh, co oznacza, że żadna elektrownia węglowa na pomoc finansową się nie załapie. Opóźnia się też projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej – jest bardzo droga w budowie, ale ma dwie duże zalety: niską awaryjność i nie emituje CO2. Rząd PO-PSL chciał, by powstała do 2024 r. Nowy rząd ogłosił dopiero teraz, że do końca pierwszego półrocza 2017 r. chce dopiero zaprezentować nowy model finansowania projektu elektrowni jądrowej w Polsce, bo wcześniejszymi pomysłami poprzedników był „zaniepokojony”. Tak więc pierwszą „atomówkę” nad Wisłą może zobaczymy dopiero w 2031 r., jak w swoich planach uwzględniają to Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
– Mimo że stoimy na stanowisku, że filarem naszej energetyki jest energetyka węglowa, to także winni jesteśmy przyszłym pokoleniom podjęcie realnych działań zmierzających do wdrożenia nowych, innowacyjnych rozwiązań w energetyce, także przedstawienie tej możliwości jaką jest energetyka jądrowa – mówił 30 stycznia minister Krzysztof Tchórzewski.
Stawianie głównie na rozwój energetyki opartej na węglu kłóci się z rewolucją technologiczną, która właśnie zachodzi w globalnej energetyce. Wraz z nią spadają ceny energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł. Z danych regularnie zbieranych przez agencję Bloomberg wynika, że 2016 r. już przeszedł do historii w energetyce. Energia słoneczna stała się najtańszym źródłem prądu na świecie. Przełomowy rekord padł w sierpniu w Chile. Zorganizowano aukcję, na której tamtejsi operatorzy sieci elektrycznych chcieli jak najtaniej kupić energię elektryczną. Wygrała ją hiszpańska spółka Solarpack Corp. Tecnologica, która zaproponowała cenę 29,10 USD za jedną MWh prądu pochodzącego z budowanej właśnie na północy Chile nowej elektrowni słonecznej o mocy 120 MW.
W tym samym przetargu w Chile brali również udział inni dostawcy energii. Najtańsza oferta na prąd z elektrowni wiatrowej wyniosła 38,10 $ za jedną MWh, elektrownia opalana gazem chciała za tę samą ilość energii 47 $, węglowa – 57 $, wodna – 60 $, a geotermalna – 66 $.
Na pierwszy rzut oka jesteśmy w potrzasku. Zużywamy coraz więcej prądu, budowa elektrowni węglowych i ich późniejsza eksploatacja jest droga, atom też nie jest idealny. Co zrobić? – Polska powinna się skupić na unowocześnianiu energetyki. Przykładowo rozwój fotowoltaiki mógłby znacząco złagodzić problem dużego zapotrzebowania na energię w lecie, a zimą działanie elektrociepłowni oprzeć na gazie – mówił w maju dla Gazety Wyborczej dr Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa.
Jego zdaniem dużo lepiej pasują one do całego systemu energetycznego od tradycyjnych elektrociepłowni węglowych, a jednocześnie są znacznie od nich czystsze. Zdecydowanie za mało mówi się również w Polsce i robi w kwestii podniesienie efektywności energetycznej. Lepsze ocieplenie budynków, inteligentne liczniki, edukowanie społeczeństwa – to wszystko może przynieść wymierne oszczędności. Ale tego typu myślenie nie ma teraz w Polsce powodzenia. Lobby węglowe jest bardzo silne – uważa „Newsweek”.
Przy całym entuzjazmie dla OZE (fotowoltaika i wiatraki) zapomina się, że jest to energia rozproszona – nadwyżki trzeba „jakoś” wyprowadzić i podłączyć do sieci dystrybucyjnych, a potem przesyłowych. Kto ma to zrobić, za czyje pieniądze?
I druga sprawa: hektary ogniw fotowoltaicznych i kilka setek wiatraków – jakże to upiększy krajobraz Polski, dając w zamian kilkadziesiąt czy nawet kilkaset megawatów chimerycznej (bo zależnej od pogody, pory dnia i roku) energii.
O tym też trzeba pamiętać.


Podziel się

Skomentuj