Z LEDem jaśniej

Z LEDem jaśniej

Ministerstwo Środowiska – jak podaje „Gazeta Wyborcza” – liczbę latarń ulicznych w Polsce szacuje na 3,3 mln. Zużywają one rocznie 1500 GWh energii elektrycznej (zaraz potem „GW” podaje ….161 tys. GWh rocznie).2/3 zainstalowanego oświetlenia ulicznego stanowią lampy sodowe, wprawdzie energooszczędne, ale niezbyt bezpieczne z uwagi na żółty kolor światła. Ponadto „sodówki” nie są zbyt trwałe.
Przyszła moda na oświetlenie LED – diody są jeszcze bardziej energooszczędne, dają białe światło i …drogo kosztują: w Lublinie wymiana 8 słupów wraz z oprawami LED kosztowała 132 tys. zł. Jedna lampa sodowa to kilkadziesiąt złotych…
Argumentem jest trwałość diod luminescencyjnych – 7-10 lat. Coraz więcej samorządów miejskich daje się przekonać tym argumentem. Np. Kraków ma do końca b. r. mieć 10 tys. lamp LED, podczas gdy w Warszawie jest ich ledwie 1445, we Wrocławiu – 1800, w Lublinie 650.
Skoro jest tak dobrze to dlaczego nie może być lepiej? Bo NFOŚiGW nie planuje dalszego wsparcia dla LEDów.


Podziel się

Jedna Odpowiedź na "Z LEDem jaśniej"

  1. W chwili obecnej najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są lampy Metalohalogenowe (żarnik ceramiczny) + statecznik elektroniczny.

    Zużycie energii w powyższym rozwiązaniu nie będzie wyższe niż w przypadku lamp LEDowych (kryterium lm/W), jakość światła lepsza a koszta o wiele mniejsze.

    Czas LEDów przyjdzie za jakieś 10-12 lat – przez ten czas powinny potanieć na tyle, że ich koszt będzie uzasadniony mniejszymi nakładami na serwis. Można też liczyć, że do tego czasu poprawi się skuteczność świetlna i jakość światła produkowanego przez LEDy.

    Odpowiedz

Skomentuj