VII Konferencja problemowa Energetykon 2014 zakończona

23 października w salach stołecznego JM Hotel odbyła się 7. konferencja problemowa „Energetykon 2014”, której przesłanie można zamknąć w dwu hasłach: „Czy bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zagrożone?” i „Czy węgiel nadal stanowi opokę tego bezpieczeństwa?”.

Przybyło wielu menadżerów przemysłu z wiceprezesem Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Waldemarem Szulcem i Marianem Babiuchem, prezesem Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, politycy z senatorem dr inż. Stanisławem Iwanem, obecny był dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Gospodarki, Zbigniew Kubacki, było też grono znamienitych naukowców z prof. prof. Wojciechem Nowakiem (dyrektor Centrum Energetyki AGH), Markiem Ściążko, b. dyrektorem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu (obecnie także AGH) czy prof. Andrzejem Graczykiem z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. I jeszcze wielu, wielu innych.

O problemach, których nie mało, o rozwiązaniach, które już się jawią – opowiemy w szerszej relacji, która znajduje się w trakcie przygotowania. Powiedzmy jedno: nie wszystko jest tak „proste”, jak to wygląda w TV. I podczas obrad, i w kuluarach trwała ożywiona, ale merytoryczna dyskusja.

Następnie doszło do wręczenia nagród w ramach XVIII edycji Lauru Białego Tygrysa Polskiej Energetyki. Otrzymali je: senator dr inż. Stanisław Iwan, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. energetyki za całokształt działalności politycznej i naukowej na rzecz polskiej elektroenergetyki i ciepłownictwa oraz prof. Marek Ściążko, za wieloletnie działania naukowe na rzecz polskiego węgla, a od pewnego czasu także elektroenergetyki. Nieobecni, ale usprawiedliwieni byli: Marek Woszczyk, kierujący obecnie PGE, a jeszcze niedawno Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz Krzysztof Sadowski, kierujący obecnie Enea Wytwarzaniem – to były Laury indywidualne.

W kategorii nagród zespołowych Laury Białego Tygrysa otrzymały Elektrociepłownia Rzeszów (oddział PGE GiEK) za unikatowe rozwiązanie produkcji energii za pomocą silników gazowych – nowość w Polsce! oraz notowana na warszawskiej giełdzie spółka Ekobox SA, działająca nie tylko na niwie energetycznej.

Po raz pierwszy w tym roku Agencja Promocji Energii, miesięcznik „Energia” oraz portal energetykon.pl przyznały dwa dyplomy honorowe Białego Tygrysa Polskiej Energetyki; otrzymali je Andrzej Klecha i Piotr Góralczyk, obydwaj od wielu lat współpracujący z sektorem – pierwszy przede wszystkim w energetyce odnawialnej, a ostatnio w magazynowaniu energii, drugi od ćwierćwiecza działający w ponadnarodowych koncernach (ABB, potem Siemens) zaopatrujących energetykę.

 


Podziel się

Skomentuj