Przetarg na na IV blok Olkiluoto ruszył

Pięciu producentów reaktorów złożyło oferty na zbudowanie IV bloku jądrowego w elektrowni Olkiluoto w Finlandii – poinformował operator siłowni, spółka Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Budowa ma się zacząć nie wcześniej niż w 2015 r. Oferty na blok OL4 złożyli: francuska Areva, GE Hitachi, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Mitsubishi Heavy Industries i Toshiba.

 

Areva proponuje kolejny reaktor EPR, taki sam jak powstający obok blok OL3. GE Hitachi zaoferowało najnowszy model swojego reaktora wodno-wrzącego ESBWR, KHNP proponuje ciśnieniowy reaktor APR 1400, Mitsubishi oferuje ciśnieniowy APWR, a Westinghouse-Toshiba – wrzący ABWR. Oprócz EPR dla pozostałych konstrukcji będzie to pierwszy przetarg w Europie.

Wymagania, jakie TVO postawiło oferentom, to blok z reaktorem jądrowym dużej mocy 1450-1750 MW. Wszyscy dostawcy technologii, którzy zgłosili wcześniej zainteresowanie, złożyli oferty – podkreślił prezes TVO, Jarmo Tanhua. Zaznaczył, że wszyscy oferenci zgodzili się spełnić wyjątkowo restrykcyjne wymagania, związane z procesem budowy, bezpieczeństwem i niezawodnością, stawiane przez TVO.

Wiceprezes TVO Janne Mokka z kolei podkreślił, że projekt OL4 przechodzi teraz do fazy ocen ofert, które będą sprawdzane pod kątem wymagań technicznych i porównywane pod kątem kosztów inwestycyjnych.

Fiński rząd wydał już polityczną zgodę (Decision in Principle) na budowę OL4, a złożenie przez TVO wniosku o pozwolenie na budowę jest spodziewane na połowę 2015 r. Po przyznaniu tego dokumentu budowa może ruszyć.

Elektrownia Olkiluoto powstała w 1973 r. i działa od 1979 r. Znajduje się na wyspie Olkiluoto na zachodzie kraju. TVO eksploatuje tam dwa reaktory wrzące BWR szwedzkiej konstrukcji ASEA-Atom, każdy o mocy elektrycznej 860 MW. Obok powstaje trzeci blok z EPR-em. Czwarty też znajdzie tam miejsce.

 

 

 


Podziel się

2 Odpowiedzi na "Przetarg na na IV blok Olkiluoto ruszył"

  1. Ciekawi mnie jak ESBWR zniesie pasażerski samolot bo nigdzie nie moge znaleźć danych o grubośći budynku reaktora a nie jest on w kształcie kopuły. w razie zniszczenia rozszczelnią sie zbiorniki z wodą i zbiornik ciśneiniowy zostanie od spodu zalany ale jak rozerwie wymiennik izolowany w basenie to para z reaktora wydostanie sie na zewnątrz

    Odpowiedz

Skomentuj