V Energetykon zakończony

15 listopada w warszawskim hotelu „Sofitel-Victoria” odbyła się piąta Konferencja Problemowa „Energetykon 2012″ połączona z XVI edycją Lauru Białego Tygrysa Polskiej Energetyki. Było nieco skromniej niż zazwyczaj (wiadomo, kryzys), ale nie mniej niż zawsze ciekawie i gorąco pod względem temperatury dyskusji.


Laureaci  Białych Tygrysów Polskiej Energetyki 2012 

Debata toczyła się w dwóch panelach tematycznych – pierwszy, którego moderatorami byli: b. senator dr. inż. Jerzy Suchański z Politechniki Świętokrzyskiej, Bogusław Regulski – wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz dr inż. Janusz Ryk, kierujący biurem Polskiego Towarzystwa EC Zawodowych, poświęcony został problemowi p.t. „energetyka a samorządy lokalne”. Różne były punkty wyjścia poszczególnych wystąpień, ale ostateczna konkluzja sprowadzała się do jednego – prawo dotyczące obszaru energetyki w Polsce gminnej jest niedostosowane do potrzeb, możliwości i oczekiwań. A przygotowywana nowelizacja Prawa Energetycznego w tym zakresie budzi niepokoje (np. „zagubienie „ciepła w przepisach dotyczących obowiązku planowania energetycznego itd.).

Panel drugi miał charakter bardziej inżynierski, a prowadzący go prof. dr hab. inż Wojciech Nowak z Politechniki Częstochowskiej i wiceprezes PGE GiEK, Waldemar Szulc wraz z prelegentami zaprezentowali „Energetykę niskoemisyjną a unijny pakiet energetyczno-klimatyczny” tyleż fachowo, co zrozumiale dla każdego. I znów wnioski nie należą do „recept łatwych, tanich i przyjemnych”: o ile nie nastąpi korekta polityki klimatycznej UE to wkrótce będziemy żegnać węgiel. I kamienny, i brunatny…

Zebrani uczcili minutę ciszy pamięć niedawno zmarłego Ireneusza Gębskiego, w swoim czasie wieloletniego prezesa ZE Częstochowa, działacza społecznego, animatora wielu inicjatyw, jednego z pierwszych Laureatów Białego Tygrysa.

A potem było tylko miło – odbyło się już po raz 16 wręczenie nagrody energetyków dla energetyków czyli Laurów Białego Tygrysa anno 2012. Tym razem otrzymali je: – indywidualnie: prof. Janusz Lewandowski, dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Waldemar Szulc; prof. Andrzej Graczyk kierujący katedrą Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Adam Smolik, prezes gliwickiego „Energopomiaru”, nieobecny niestety na uroczystości z powodu choroby. Ponadto trzy „firmowe” Laury skierowano do: PSE Operator, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz spółki Emerson Process Management Power & Water Solutions. Gratulujemy!


Podziel się

8 Odpowiedzi na "V Energetykon zakończony"

 1. Ciekawy panel dotyczący inicjatyw samorządowych w zakresie rozwiązań energetycznych. Gratulacje dla dra Zawały za prezentację dotyczącą współspalania biomasy. Inspirujące tezy

  Odpowiedz
 2. Kontynuując wątek inspracji, warto wspomnieć o wystąpieniu
  prof. Pacyny na temat emisji z niskich źródeł, takich jak paleniska domowe. Może napiszecie na ten temat w portalu. Dane zaskakujące. Po wysłuchaniu, podejrzliwie spoglądam na kominy sąsiadów.

  Odpowiedz
 3. Moim zdaniem jednym z najgłupszych posunięć było przyznanie jakiejkolwiek nagrody dla PSE Operator. Przecież ta firma od wielu lat zrobiła dosłowne „nic”.

  Odpowiedz
 4. Wojo! Chyba mało czytasz. Owszem jeszcze kilka lat temu miałbyś rację, ale nie dziś. A cała logistyka związana z Euro 2012, a ciągła moderniazacja lini przesyłowych, a propozycja negawatów, a zlikwidowanie barier społecznych dla budowy mostu Polska -Litwa? itp. itd.

  Odpowiedz
 5. Chciałbym zwrócic uwagę na wystąpienia wójta gminy Rząśnia w woj. łódzkim, Tomasza Stolarczyka, który na własnym i współpracowników przykładzie wykazał, jak walczyć z niemożliwością. Chcial fotowoltaiki, prawo nie pozwalało, wywałczył kawałek dachu i pół podwórka i ją ma.
  Inna kwestia to czy okaże się to opłacalne, ale nie wolno społecznościom lokalnym zabierać ich marzeń za pomoca martwych paragrafów!

  Odpowiedz
 6. Nie tylko wójt Rząśni miał ceikawe pomysły jak radzić sobie z biurokratycznymi przeszkodami. A prezes „Sefako” Jerzy Łaskawiec? Dlaczego nikt nie słucha tego co on mówi? A powtarza od lat, że trzeba wzmacniać polską energetykę, polski przemysł a nie np. chińską fotowoltaikę. Ale decudenci-ministrowie i posłowie zajęci są kręceniem własnych lodów i zobligowani posłuszeństwem wobec „starszyzny”, bo ich nie wybiorą na anstępną kadencję.

  Odpowiedz
 7. Moim zdaniem bardzo ciekawą prezentacją miał dr Zuwała z ICHPW: „Czy współspalanie biomasy może stanowić drogę do zeroemisyjnej energetyki?”. Głosy były podzielone…

  Odpowiedz
 8. @Red, Logistyka to była potrzebna w związku z tym, że nic nie zostało zrobione. Odszukaj sobie historyczne informacje o planach rozwoju sieci przesyłowej. W planach były duże inwestycje w sieciach dookoła Warszawy, Poznania, i Wrocławia. Z tego zrealizowano tylko część inwestycji koło Wrocławia. Podczas EURO nie było blackoutu, bo nie było takiego zagrożenia. pewne rezerwy przesyłowe jeszcze są, tyle że w kilkudziesięcioletniej sieci.

  Które linie zostały zmodernizowane w ciągu ostatnich 10 lat, czyli w czasie gdy istnieje PSE Operator. Całe te modernizacje zapewne polegały jedynie na malowaniu słupów lub wymianie światłowodów w przewodach odgromowych. Zapewne potrzeba wymiany światlowodow wynikała z umów zawartych pomiędzy PSE Operator a Exatel.

  Negawaty zapewne istnieja tylko w światłych umysłach pracowników PSE Operator, coś jak antyIQ. Pozatym skutki ich działania naprawdę niewiele się różnią od wprowadzanych stopni zasilania w energię elektryczną.

  Jaki jest sens budowy połaczenia Polska-Litwa? Elektrowni atomowej na Litwie napewno nie będzie a połączenie budują. Barier społecznych tam nie było bo firma prywatna załatwiala wszystkie pozwolenia.

  Odpowiedz

Skomentuj