25 listopada – „Energetykon” odbył się! Laury – wręczone!

25 listopada odbyła się III konferencja problemowa „Energetykon”, skupiająca polskich naukowców i praktyków specjalizujących się w szeroko pojętej problematyce energetycznej. Jak zwykle swych gościnnych wnętrz udzielił hotel „Sofitel Victoria” w Warszawie. Konferencja odbywała się pod patronatem sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Jana Burego.
„To była najbardziej udana ze wszystkich trzech konferencji z tej serii. I naukowcy, i praktycy mieli ciekawe, choć wcale nie identyczne w wymowie wystąpienia. A referat prof. Piotra Głowackiego z Instytut Geofizyki PAN – to prawdziwa rewelacja” – oceniał jeden z bywalców. Profesor wystąpił w pierwszym panelu, p. t. „Energetyka węglowa w warunkach unijnej polityki emisji CO2″. 

Wystąpienie wprowadzające miał prof. Wojciech Nowak, dziekan Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej, stwierdził m.in., że w obecnych uwarunkowaniach unijnych nie ma innej drogi niż akceptacja polityki klimatycznej. Następne wystąpienie należało do prof. Józefa M. Pacyny z Norweskiego Instytu Badań Powietrza, który mówił o rtęci uwalnianej wraz ze spalaniem węgla. Ale – uwaga, uwaga! Najwięcej rtęci pochodzi  z niewielkich źródeł węglowych w Azji, głównie w Indiach i Chinach.

I wtedy do głosu doszedł prof. Głowacki, który wiele lat spędził na badaniach Szpicbergenu i temu podobnych okolic. Jego prezentacja obfitowała w zdjęcia satelitarne i normalne, zestawienia, rozbijające w pył i proch „neo-religię klimatyczną”. To nie CO2, lecz para wodna odbija 95 proc. promieniowania; stężenia CO2 w atmosferze tysiące lat temu, zanim człowiek zaczął cokolwiek spalać, bywały 16 razy wyższe niż obecnie. Najwięcej, ponad 90 proc. CO2, wytwarzają …oceany.

Instynktowne przeczucie, że cała ta histeria ma zupełnie inne kulisy niż troska o ludzkość, znalazło naukowe powtierdzenie. Zebrani byli poruszeni. Polityka klimatyczna Unii zaczęła mieć inny, o wiele bardziej groźny wymiar. A Polska, której energetyka w ponad 94 proc. uzależniona jest od węgla, stoi przed wyzwaniem, z którym nie bardzo wiadomo, jak sobie poradzić.

Pewnym wyjściem jest kogeneracja, pozwalająca o 30 proc. podwyższyć sprawność wykorzystania węgla. Drugi panel, który poprowadzili: Marian Babiuch prezes EC Zielona Góra SA i zarazem szef Polskiego Towarzystwa EC Zawodowych, prof. Marian Miłek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej oraz dyrektor Tomasz Dąbrowski, kierujący Departamentem Energetyki w Ministerstwie Gospodarki – poświęcony został „Rozwojowi kogeneracji w warunkach polskich”. I tu okazało się, że najbardziej opłacalny, najbardziej efektywny model energetyki stoi przed barierami, które w praktyce uniemożliwają mu rozwój nad Odrą i Wisłą

Po p0łudniu nastąpiło wręczenie laurów Białego Tygrysa, XIV Edycji nagrody Energetyków dla Energetyków. Otrzymali je indywidualnie: prezes Marian Babiuch; Kazimierz Szynol, prezes Tauron Elektrowni Jaworzno III; dr Andrzej Kowalski, prezes i dyrektor największego i najstarszego polskiego biura projektowego z branży, Energoprojektu Katowice; dr inż Wojciech Henrykowski, prezes Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, które ponad 30 podmiotom z energetyki świadczył usługi; a „jako młody i obiecujący” Laur Białego Tygrysa otrzymał Krzysztof Zamasz, wiceprezes w Tauron Polska Energia. Za 20 lat pracy Laur uzyskał Andrzej Schroeder, szef EC Białystok (która właśnie straciła …4. właściciela po prywatyzacji).

Natomiast wśród firm Laury otrzymały:  Tauron Polska Energia za sukces giełdowy; Elektrownia Kozienice SA za sukcesy na niwie ekologicznej i PGE Elektrownia Bełchatów za unikalne w skali europejskiej opanowanie technologii eliminacji tlenków azotu.

A potem…, potem było bardzo przyjemnie. Przytoczmy jeszcze słowa ministra J. Burego” U energetyków podoba mi się to, że tak nazwajem się szanujecie, często mimo różnic was dzielących”.


Podziel się

Jedna Odpowiedź na "25 listopada – „Energetykon” odbył się! Laury – wręczone!"

Skomentuj