Produkcja biodiesla

Wyprodukowanie biodiesla z oleju roślinnego czy nawet zużytego oleju po smażeniu frytek jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. W Polsce można przez internet zamówić wszystkie potrzebne do tego urządzenia a następnie produkować to paliwo we własnym zakresie. Opisany w tym artykule reaktor można zakupić przez Allegro od producenta i głównego dystrybutora, firmy REMIX-OIL.

Aby wyprodukować biodiesel, potrzebne są następujące surowce: olej roślinny – nowy lub zużyty, metanol oraz NaOH lub KOH. Proces na mniejszą skalę można wykonywać ręcznie, do produkcji większych ilości przyda się odpowiednia aparatura.  Na Allegro ceny najtańszych bioreaktorów zaczynają się już od ok. 4 000 PLN. Za tyle można kupić urządzenie zdolne do wyprodukowania 200 litrów biodiesla w jednym cyklu, trwającym 6-9 godzin, czyli ok. 600 litrów biodiesla na dobę. Poniższe zdjęcie przedstawia reaktor o pojemności 1000 litrów.

Jeśli chodzi o kupno metanolu, nie jest ono aż tak trudne, jak się może wydawać. To rzeczywiście substancja jak na polskie warunki niebezpieczna, ale może ją kupić też osoba prywatna. Musisz wtedy tylko się wylegitymować (dowód osobisty zostanie skserowany) i wypełnić deklarację do jakiego celu chcesz go wykorzystać. Jeśli kupisz go na firmę, musisz przedstawić dokumenty rejestracyjne firmy (NIP, REGON, KRS) i w zamówieniu podać ilość metanolu i sposób jego wykorzystania. Poszukaj jakiejś firmy zajmującej się obrotem chemikaliami w Twojej okolicy, powinni mieć metanol w ofercie.

Pierwszym krokiem jest określenie kwasowości oleju roślinnego, który zamierzamy przetworzyć. Jest ona różna w zależności od partii produkcyjnej, a także od tego, czy olej jest świeży czy przepracowany.


W zależności od otrzymanego wyniku należy zastosować różną ilość wodorotlenku sodu / potasu (w prezentowanym urządzeniu stosuje się wodorotlenek potasu, w wielu recepturach opublikowanych w internecie mowa o wodorotlenku sodu). Do wyprodukowania 1 000 litrów biodiesla potrzeba 1 000 litrów oleju roślinnego, 150 l metanolu oraz ok. 22 kg KOH.

W tym momencie produkcja paliwa w urządzeniu jest bezobsługowa, najpierw następuje mieszanie składników, które trwa godzinę (czas mieszania jest kontrolowany przez elektroniczny układ). Później należy urządzenie pozostawić przynajmniej na noc w spokoju (najlepiej na 16-20 godzin, im dłużej, tym wyższa jakoś paliwa), przez ten czas nastąpi oddzielenie od paliwa gliceryny, którą rano należy odprowadzić do zbiornika. Z 1 000 litrów oleju roślinnego otrzymuje się 200 kg gliceryny, którą można sprzedawać po 1 zł/kg.

Pod koniec należy jeszcze otrzymane paliwo oczyścić poprzez pranie wodą z dodatkiem odpowiedniego środka chemicznego (ułatwia on wiązanie wody z zanieczyszczeniami w paliwie i parowanie metanolu). Do zamkniętego pojemnika, w którym znajduje się biodiesel należy wlewać wodę, mieszać, a następnie spuszczać wodę po kilku minutach, gdy oddzieli się ona od oleju. Czynność należy powtarzać (za każdym razem mieszając intensywniej, w pierwszym płukaniu mieszanie powinno być delikatne) tak długo, jak długo zużyta woda będzie mętna.

Na zdjęciu poniżej widać próbkę biodiesla po pierwszym płukaniu. Na dole naczynia widoczna warstwa wody za­wie­ra­ją­cej za­nie­czysz­cze­nia wyciągnięte z paliwa.

Tak wygląda sprawa, gdy proces wykonuje się ręcznie. W przedstawionej na zdjęciu instalacji pranie i odwirowanie (oddzielenie wody z zanieczyszczeniami od estru) następuje w specjalnej wirówce. 

Otrzymane paliwo (ester metylowy) nadaje się do stosowania w silnikach diesla bez jakichkolwiek modyfikacji. Biodiesel otrzymamy po zmieszaniu estru z olejem napędowym.


Pan Henryk Janicki podał mi nieco inną, sprawdzoną przez siebie recepturę. 100 litrów oleju roślinnego, 15 litrów metanolu, 1,5 kg wodorotlenku sodu. Pół godziny mieszania, 16 godzin czekania, później trzeba oddzielić glicerynę. Do dwukrotnego płukania użyta została woda o temperaturze 40°C w ilości 12 litrów. Podsumowaniem testów użycia tak wyprodukowanego paliwa jest stwierdzenie „jeździ się na tym całkiem nieźle”.

Podsumowanie

Produkcja litra estru metylowego kosztuje niewiele ponad dwa złote, nie licząc ewentualnych zysków ze sprzedaży gliceryny. Przy koszcie całej instalacji wynoszącym 24 700 zł netto jest to poważna oszczędność. Inwestycja zwróci się po ok. 18 000 litrów paliwa.

Wspomnieć należy, że produkcja tego paliwa na sprzedaż nie jest już tak opłacalna — do produkcji paliwa wymagana jest koncesja, należy wtedy również uiszczać podatek akcyzowy. Ponoć obowiązki te dotyczą również produkcji na własny użytek.

Biodiesel może być stosowany jako paliwo dla większości silników diesla. Może być mieszany z olejem napędowym albo używany samodzielnie. Od kilkunastu lat znane jest jednak niekorzystne oddziaływanie tego paliwa na gumowe węże i przewody paliwowe w silnikach.

Źródła:
[1] Artykuł Biodiesel z serwisu Wikipedia,
[2] Artykuł Make your own biodiesel w serwisie Journey to Forever,
[3] Artykuł Biodiesel production w serwisie Wikipedia,
[4] Artykuł Biodiesel! w serwisie Dangerous Laboratories.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości P.P.U.H. REMIX-OIL.

Autorem artykułu jest Krzysztof Lis — magister inżynier mechanik specjalności energetyka cieplna. Absolwent wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, specjalność Energetyka Cieplna.
Od czterech lat autor witryny www.drewnozamiastbenzyny.pl. Tłumacz książki “Drewno zamiast benzyny – jak zbudować generator gazu drzewnego i jeździć samochodem ponad 5 razy taniej?”.


Podziel się

3 Odpowiedzi na "Produkcja biodiesla"

Skomentuj