Energo-Wiktorzy

Tuż po zakończeniu konferencji problemowej „Energetykon 2008″, po raz pierwszy w nowej konfiguracji organizacyjnej, ale po raz dwunasty w ogóle, Kapituła składająca się z naukowców i specjalistów elektroenergetyki pod przewodnictwem prezesa PKE Jana Kurpa wręczyła Laury Białego Tygrysa, uznaniową nagrodę energetyków dla energetyków.

Jako pierwszy z rąk przewodniczącego Kapituły statuetkę Białego Tygrysa odebrał prof. Jerzy Buzek. Były premier był wyraźnie wzruszony. Przypomniał, że jest absolwentem Wydziału Energetycznego, co sprawia, że ta nagroda jest mu szczególnie bliska.

Drugim z nagrodzonych był prof. Tadeusz Chmielniak (absolwent tego samego wydziału, co prof. J. Buzek), który statuetkę otrzymał z rąk Dariusza Stolarczyka, wiceprezesa koncernu Tauron Polska Energia SA. Nagrodzony wskazał na rosnącą rolę Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej, który reprezentuje.

Kolejnym laureatem został prof. Maciej Pawlik, przedstawiciel środowiska naukowego z Łodzi, który Białego Tygrysa otrzymał z raje prezesa Eugeniusza Bilkowskiego z Elektrowni „Bełchatów”.

Wiceprezes sławnej fabryki kotłów z Raciborza Rafako SA Jerzy Tłiamm otrzymał swego Białego Tygrysa z rąk Jerzego Łaskawca, prezesa Południowo – Zachodniej Grupy Energetycznej. O tej nominacji wystarczy powiedzieć tylko jedno: Jerzy Thamm pracuje w Rafako od 47 lat. Mało kto zrobił tyle dla polskiej elektroenergetyki.

Następnie prof. Jacek Malko wręczył Laur Białego Tygrysa Stanisławowi Tokarskiemu, wiceprezesowi zarządu koncernu Tauron Polska Energia. W swoim podziękowaniu prezes Tokarski raz jeszcze przywołał sprawę polskiego węgla, któremu potrzebna jest pomoc i życzliwość. I przypomniał słowa: „Łatwo nie będzie”.

Nagrodę za „nieustający rozwój i działania modernizacyjne oraz za największą moc i najtańszą energię” otrzymała w tym roku również sama PGE Elektrownia „Bełchatów” SA. Pamiątkową statuetkę odebrał z rąk prof. Jerzego Buzka prezes Krzysztof Domagała. Przy okazji mogliśmy się dowiedzieć, że: „Bez energii z Bełchatowa katastrofa jest gotowa”

Prezes Krzysztof Stanisławiak z Agencji Promocji Energii wręczył Laur Białego Tygrysa Elektrowni „Pątnów II” z zespołu PAK. To najnowsze i najnowocześniejsze dziecko polskiej elektroenergetyki. „Za wzorową współpracę z Parkiem Krajobrazowym” nagrodzony został Zespół Elektrowni „Dolna Odra” SA, wchodzący obecnie w skład PGE.

Następnym laureatem został Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich „Kogeneracja” SA, będący reprezentantem najefektywniejszej, najbardziej obiecującej technologii zapisanej w nazwie firmy.

Laur Białego Tygrysa przypadł też w udziale spółce Eltour Service z Bogatyni. Wręczył go prof. Jacek Malko. Eltour wyspecjalizował się w tajemniczej i trudnej sztuce walki z zanieczyszczeniami olejowymi. To dowód, że Kapituła pamięta nie tylko o wielkich firmach.

Były senator dr Jerzy Suchański wręczył Laur spółce AC Prim, która specjalizuje się w energetyce wiatrowej, zaś prezes Krzysztof Domagała przekazał statuetkę w ręce reprezentantów Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych z Wrocławia, który to Instytut „w 1993 włączył Polskę do Europy”, walnie przyczyniając się do unifikacji systemów przesyłu.

Kolejny Laur powędrował do Katowic. Otrzymała go spółka Uniserv SA za „kompleksową realizację kominów, chłodni kominowych i wentylatorowych dla energetyki”. Nagrodę odebrała jedna z nielicznych niestety kobiet w gronie energetyków, pani wiceprezes Magdalena Jasica–Buk.

Poznański koncern Enea SA otrzymał Laur Białego Tygrysa Polskiej Energetyki ENERGIA 2008 jako pierwsza skonsolidowana firma energetyczna, debiutująca na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Nasza nagroda jest przyznawana już od 12 lat producentom, inwestorom, dystrybutorom i wszystkim tym, którzy wprowadzają nowe rozwiązania, służące polskiej energetyce i społeczeństwu. W skład jury konkursu wchodzą wybitni naukowcy, praktycy oraz znane osobistości ze środowiska polskiej energetyki. 

ENERGIA, nr 1 – 2/165 – 166, styczeń – luty 2009, s. 14 – 15.


Podziel się

Skomentuj