Energetykon 2009 – dzień drugi

W Warszawie zakończyła się dwudniowa konferencja problemowa energetyków „Energetykon 2009″, w trakcie której naukowcy i praktycy energetyki dyskutowali nad najważniejszymi problemami branży. Pierwszego dnia wieczorem odbyło się wręczenie „Laurów Białego Tygrysa”, dorocznej nagrody dla energetyków i firm energetycznych za osiągnięcia na tym polu.

Dzisiaj odczytany został list, jaki na ręce organizatorów „Energetykonu”, nadesłał ubiegłoroczny laureat „Białego Tygrysa”, prof. Jerzy Buzek, obecnie przewodniczący Parlamentu Europejskiego. J. Buzek serdecznie pozdrawiał laureatów, wskazując ich ogromną rolę dla kraju.

Drugi dzień obrad rozpoczął się pod znakiem energetyki nuklearnej. Najpierw wiceprezes Maciej Jurkowski z Państwowej Agencji Atomistyki wyjaśniał miejsce i rolę PAA w procesie powstawania nowego rodzaju energetyki w naszym kraju. Następnie doc. Andrzej Strupczewski odzierał energetyką jądrową z tajemnic, pomyłek i pomówień. Jest ona bardzo droga w procesie inwestowania i bezkonkurencyjnie tania (z 1 wyjątkiem) w czasie eksploatacji. Ten wyjątek to hydroenergetyka.

Mała (do 5 MW) energetyka wodna była ostatnim zagadnieniem omawianym podczas tegorocznego „Energetykonu 2009″. Najpierw Ryszard Turek z zarządu Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych, spółki-córki Tauron Polska Energia, przedstawiał przyszłość małej hydroenergetyki, która rysuje się nieźle. Z kolei p. Walenty Kobus, posiadacz takiej małej siłowni wodnej, podzielił się swoimi doświadczeniami z tego typu działalności, ukazując jej blaski i cienie.

Na zakończenie obrad głos zabrał prezes Józef Pękala, Biały Tygrys pierwszej edycji. Podziękował on wszystkim dyskutantom za wiedzę i umiejętność jej przekazania, ale też za kulturę i brak chęci zniszczenia przeciwnika merytorycznego. To rzadkość.

Do zobaczenia za rok!


Podziel się

Skomentuj