Elektrownia Wodna w Smolicach

Elektrownia Wodna w Smolicach znajduje się przy stopniu wodnym w Smolicach na Wiśle w województwie małopolskim. W dniu 3.06.2004r. dokonano wmurowania aktu erekcyjnego. Do użytku oddano ją w czerwcu 2006 roku. Wchodzi w skład Zespółu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.

Elektrownia Wodna w Smolicach Elektrownia Wodna w Smolicach

Dane techniczne:

Planowana produkcja wyniesie 6 910 MWh rocznie.

2 turbiny poziome Moc 2,0 MW Przełyk 56 m3/s

Lokalizacja 21+220 km biegu rzeki Wisły, woj małopolskie,

Dwa generatory synchroniczne o napięciu znamionowym 690 V

Dwie turbiny typu gruszkowego o osi poziomej i podwójnej regulacji przełyku

Przekładnia zębata stożkowa w kapsule przed turbiną

Średni spad 2,65 m

Przełyk 56 m3/sek

Praca w systemie automatycznym, bezobsługowa z telefonicznym dyżurem domowym. Czyszczarka krat pracująca w systemie automatycznym.

Historia:

Prace przy elektrowni rozpoczęły się przed pięcioma laty, 4 czerwca 2004 roku było uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Generalnym wykonawcą była firma „Maxer” z Poznania. Obiekt zaprojektowany został przez Energoprojekt Warszawa i Hydroprojekt Warszawa. Dwie turbiny poziome z przekładnią kątową zębatą dostarczyła do elektrowni w Smolicach czeska firma „Mavel”, z kolei generatory synchroniczne – „Dozamel” z Wrocławia, a automatykę i sterowanie – Instytut Energetyki z Gdańska. Obiekt wyposażony jest w czyszczarkę krat, pracującą w systemie automatycznym. Pozwolenie na użytkowanie ZEW otrzymał w czerwcu tego roku, ale oficjalne przekazanie obiektu do eksploatacji nastąpi dzisiaj. Składa się on z trzech części: wlotowej, hali maszyn oraz wylotowej; praca odbywa się w systemie automatycznym, bezobsługowym ze sterowaniem i wizualizacją z elektrowni wodnej Niedzica oraz z telefonicznym dyżurem domowym. Energia wyprodukowana rocznie przez elektrownię w Smolicach to 7.000 megawatogodzin (MWh). – Gdyby elektrownię o takiej mocy trzeba było opalać węglem, to żeby osiągnąć ten sam efekt, trzeba by spalać rocznie 1.155,000 kg węgla – mówi prezes Jacek Młodkowski. – Do atmosfery dostałoby się wtedy 85 ton dwutlenku siarki, 20 ton tlenku azotu i 8.424 ton dwutlenku węgla. Do tego dodać należy jeszcze 166 kg metali ciężkich, 17 ton pyłu i 965 ton popiołów i żużli.

Przekazanie do eksploatacji Elektrowni nastąpiło w dniu 6.07.2006 r.

źródła:

www.zzw-niedzica.com.pl


Podziel się

Skomentuj