Elektrownia Wodna Kuźnice

Mała Elektrownia Wodna (MEW) zlokalizowana jest na potoku Bystry w Zakopanem. Jest to przepływowa, bezobsługowa, w pełni zautomatyzowana elektrownia wodna o mocy znamionowej 0,26 MW. Wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Wodnych Rożnów Spółka z o.o.

Elektrownia Wodna Kuźnice

Dane techniczne:

Moc osiągalna – 0,26 MW

Ilość hydrogeneratorów – 2 (po 0,13 MW)

Przepływ przez turbiny – 0,43 m3/sek

Spad – 40 m

Średnia roczna produkcja energii: 650 tys. KWh

Historia:

Elektrownię wzniósł hr. W. Zamoyski na fundamentach jednego z XIX wiecznych zakładów papierniczych, usytuowanych poniżej drogi na Kalatówki. Rurociąg zasilający, kanał odpływowy i budynek elektrowni nie wyróżniały się spośród otoczenia, stanowiąc jakby integralną część krajobrazu Tatrzańskiego Parku Narodowego. W maszynowni zainstalowano dwie turbiny Francisa, z 1915 i 1930 roku, widoczne na zdjęciu po lewej stronie.

W roku 2003 rozpoczęto gruntowną modernizację Elektrowni Kuźnice. ZRE Gdańsk był generalnym wykonawcą rewitalizacji wyposażenia elektro-mechanicznego. Przebudowane zostały: końcowy odcinek rurociągu zasilającego i część obiektu elektrowni. Zastosowano nowatorskie rozwiązania, m.in. w technologii wytwarzania wirników turbin Francisa za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie. Dla nowych hydrozespołów przeznaczono minimalną powierzchnię, zyskując miejsce na ekspozycję zdemontowanych maszyn i urządzeń jako zabytków techniki z początku XX wieku. Szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie do minimum emisji hałasu oraz wyeliminowanie możliwości zanieczyszczenia potoku. Wcześniej, pomimo zabezpieczeń, zdarzało się, że smary z turbin przedostawały się do wody. Ta innowacja służy głównie ochronie środowiska. Obecnie, zmodernizowano węzły łożyskowe, stosując materiały smarowane wodą lub łożyska bezsmarowe. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu łożysk turbin wodnych wyprodukowanych między innymi z kompozytów brązu z grafitem.

źródła:

www.zewroznow.pl


Podziel się

Skomentuj