Elektrownia Wiatrowa Swarzewo

Elektrownia Wiatrowa Swarzewo znajduje się w Swarzewie nad Zatoką Pucką. Składa się z 2 farm.

Elektrownia Wiatrowa Swarzewo

Historia:

Elektrownia wiatrowa w Swarzewie jest jedną z najstarszych elektrowni tego typu w Polsce. Składa się z 2 farm, należących do różnych właścicieli i zbudowanych w różnym okresie. Pierwsza turbina została oddana do użytku w 1991 roku. Turbina firmy ENERGA była pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce.

Dane techniczne:

– turbina produkcji firmy Folkecenter, oddana do użytku w 1991, firmy ENERGA S.A, o mocy elektrycznej 95 kW,

– 2 turbiny produkcji firmy Tacke, oddane do użytku w 1997, firmy WestWind – Poland Sp. z o.o., o mocy elektrycznej po 600 kW, razem 1,2 MW.

Łącznie moc turbin wynosi 1,3 MW. Elektrownia te, są w stanie produkować energię pokrywającą zapotrzebowanie na prąd 80 gospodarstw domowych. Mogą one wytwarzać prąd elektryczny już przy prędkości wiatru wynoszącej 2,5 m/s.

Średnia prędkość wiatrów wiejących na wybrzeżu wynosi ok. 4,5 m/s. Prawidłowa praca tej elektrowni wiatrowej pozwala na zmniejszenie zużycia węgla w innych elektrowniach o ok. 90 ton rocznie, co jest równoznaczne z obniżeniem emisji do atmosfery odpowiednio ok.: 630 kg SO2 i 500 kg NOx oraz obniżeniu produkcji popiołów i żużli o ok. 6,5 tony.


Podziel się

Skomentuj