Elektrociepłownia Pruszków II

Elektrociepłownia Pruszków II

Historia:

Elektrociepłownia nigdy nie została oddana do użytku i praktycznie gotowy ogromny obiekt, powoli odchodzi w niebyt.

W zamyśle autorów elektrociepłownia dostarczać miała ciepłą wodę dla mieszkańców płn-zach. Warszawy (obecnie Bielany, Bemowo, Żoliborz). Projekt ruszył w latach 80 ubiegłego wieku.

W latach 90 gdy inwestycja była ukończona w ok. 90% stwierdzono bez zasadność budowy elektrociepłowni w tym regionie. Budowę przerwano ale komina nikt nie odważył się zburzyć.

Po zmianach ustrojowych samorządowe władze próbowały przeznaczyć ten obiekt na spalarnię śmieci. Okoliczna ludność a w szczególności mieszkańcy Brwinowa protestowali przeciwko takiemu przedsięwzięciu. W roku 1997 odbyło się nawet referendum, które rozstrzygnęło, że spalarni nie będzie. Wynikiem była zmiana planu zagospodarownia okolicznych terenów. W ostatnich latach dokonano parcelacji EC Pruszków II. Obecnie trwają prace rozbiórkowe obiektów, m.in. rozebrano widoczne na zdjęciu budynki, a komin przeobraził się w wielką ‚naturalną’ antenę.

Dane techniczne:

Ukończony komin elektrociepłowni ma 256m wysokości a jego średnica u podstawy to około 20m.

źródła:

www.brwinow.com

zdjęcie pochodzi z wikipedii


Podziel się

2 Odpowiedzi na "Elektrociepłownia Pruszków II"

  1. A w Białołęce też się nie zgodzili. Pani Prezydent w kampanii wyborczej obiecała, że spalarni nie będzie. A mimo to i mimo, że obiekt trzeba budować od zera, spalarnia będzie. Widać w latach 90. protesty były efektywniejsze.

    Odpowiedz

Skomentuj